Przyznam, że mimo iż zajmuję się ubieraniem to pakowanie się nigdy nie było dla mnie łatwe, gdyż nie umiałam zdecydować co zabrać, ile i jaki rodzaj ubrań, by czuć się komfortowo nie tylko fizycznie, ale też mentalnie. Proces pakowania w mojej rodzinie wygląda tak, że każdy układa na osobistą stertę swoje rzeczy, w tym ubrania, a na koniec mój mąż ładuje wszystko do walizki. Jednym okiem ja kontroluję wybory mojej córki, by mieć pewność, że zabrała majtki czy w ogóle jakieś ubrania. Ostatnim razem, gdy stanęłam twarzą w twarz z pakowaniem, postanowiłam przetestować swoje podróżne triki i pomysły na ubrania i spakowałam niezbędne minimum. Zadowolona zaległam na kanapie z książką.

Po czym słyszę z salonu zaskoczony głos męża:

-Czy to jest wszystko, co chcesz zabrać?-pyta on zdziwiony, bo zna mnie przecież jak nikt inny.

-UHM-mruczę ja.

-To jakoś mega mało….Jesteś pewna?- znowu pyta on tonem bez zmian.

-Tak-odpowiadam. -Byłam pewna, bo pamiętam doskonale ile z tego, co zwykle zabieram na wyjazdy nigdy nie opuszcza walizki.

Czy pamiętasz wakacje  w zeszłym roku?

Pakowanie, planowanie, tortura decyzji ile i jakich ubrań zabrać? Potem okazuje się, że duża ich część była  zbędna i po prostu ‘robi’ za  nadbagaż.

Zastanów się jaki jest cel twojej podróży? Co będę robić? Jaki rodzaj ubrań będzie mi do tego potrzebny? Inaczej jest, gdy wyjeżdżasz służbowo, a inaczej gdy będziesz wspinać się po górskich ścieżkach albo spędzać czas na żaglówce. Na żaglówce buty na koturnie raczej się nie przydadzą, pod warunkiem, że nie zmierzasz jeść w napotkanych portach romantycznych kolacji ze swój partnerem.

Zawsze i wszędzie należy wziąć pod uwagę pogodę, a także to, że mimo iż prognoza pogody zapowiada pełne słonce i brak deszczu, to ów deszcz może się jednak przydarzyć.

W maju pojechałam pierwszy raz w swoim życiu do Hiszpanii, nastawiłam się na słońce i wysokie temperatury. A co się okazało? Okazało się, że maj 2108 był wyjątkowo chłodnym majem w tym regionie Hiszpanii w jakim byłam. Przyznam, że nie sprawdziłam prognozy pogody. Nastawiłam się na wysokie temperatury i już. A w  efekcie było mi zimno. Nosiłam wszystkie swoje ubrania, w niektórych spałam, bo  z zimna nie mogłam zasnąć.

Jak chcesz się czuć swoim wyjeździe?

Istnieją osoby, którym jest wszystko jedno, potrzebują się spakować i już. Ja jednak uważam, że ubraniem można sobie poprawić albo zepsuć humor, dlatego zachęcam do zadawania sobie tego  pytania.

Usiądź przed swoją szafą i popatrz na to, co w niej jest. Po które ubrania sięgasz odruchowo, co cię kusi i co sprawi, że powyższa warunki zostaną spełnione? Szukaj ubrań, które będą przydatne na tym wyjeździe, sprawdzą się w czasie każdej pogody i dzięki którym poczujesz się sobą, będzie ci wygodnie i nie będziesz sobie wyrzucać, że nie potrzebnie to ze sobą targałaś. No właśnie, przy pakowaniu warto wziąć też pod uwagę swój kręgosłup i kondycję fizyczną oraz oczywiście limit bagażu.

Pamiętaj też, że ubrania się brudzą.

Zwykle jasny t-shirt dość szybko nosi na sobie znamiona ostatniego obiadu. Bielizna z zasady, na ciele przebywa jedne dzień, bo noszona dłużej bez prania po prostu daje o sobie znać zapachem. W związku z tym, zabierz tyle ubrań żeby wystarczyły na każdy dzień, albo wypierz je sama lub skorzystaj z możliwości prania w ramach serwisu w hotelu.

Zapraszam Cię do pobrania check-listy z rzeczami na wyjazd wiosną i latem.

Lista stanowi bazę rzeczy potrzebnych na udany wyjazd, wystarczy że spakujesz się według jej wytycznych, a oszczędzisz sobie czasu i frustracji. Zapraszam do pobrania listy.

Jak się spakować? Oto jest pytanie i kilka rad technicznych dotyczących pakowania ubrań.

  1. Rzeczy do zwinięcia to ręczniki, kurtka, spodnie, t-shirty i dżinsy
  2. Na płasko układamy delikatne sukienki i spodnie.
  3. W rogi walizki wtykamy buty w pokrowcach lub przeźroczystych torbach, bieliznę i dodatki.
  4. Niezbędne są według mnie torby lub worki na brudną bieliznę i brudne ubrania.
  5. Rozkładana kosmetyczka, choć ta im większa tym bardziej grozi zapełnieniem po brzegi.
  6. Torebka typu nerka lub lekka tkaninowa saszetka na paszporty, dokumenty i kserokopie polis ubezpieczeniowych oraz dokumentów.

Co jeszcze pomoże Ci wygodnie podróżować?

Oto lista rzeczy do zabrania na tygodniowy wyjazd wiosną lub latem. Przetestowałam i polecam.

Pozdrawiam,

Aneta